| |

BAŠTINSKI RAZRED

I ove školske godine naši učenici i to drugog i trećih razreda imali su priliku sudjelovati u projektu Baštinski razred koji provodi naša Jadranka Nejašmić, voditeljica kulturnih projekata i programa pri Hrvatskoj čitaonici. Cilj mu je edukacija djece i mladih o značaju naslijeđa, odnosno, stvaranje osviještenih čuvara i promotora baštine. Prihvatilo ga je nastavničko i roditeljsko vijeće pa je tako uvršten u kurikulum Osnovne i Srednje škole Bol. Svi učitelji se rado odazivaju pozivu jer učenici provođenjem ovog projekta zaista otkrivaju svoju kulturnu baštinu i to posebnom šetnjom po svom rodnom mjestu. Sva ona mjesta pokraj kojih prolaze svakodnevno na putu do škole i natrag teta Jadranka je uspjela oživjeti pričama o njihovoj povijesti i važnosti za sve mještane i Bol. Time su otkrili i koliko je njihovo mjesto bogato vrijednim spomenicima i predmetima te koliko je važno da i oni sami uče o svojoj baštini čuvaju ju i prenesu budućim generacijama.

Posljednji razred koji je sudjelovao u projektu je 3.a koji je prošli petak, 17. svibnja, odradio tematsku šetnju po lijepom sunčanom vremenu. Šetnja je započela pričom o vodi pa su učenici posjetili Studenac i Potok kraj škole, a poslije Centar za kulturu, župnu crkvu i crkvu sv. Ante.  Slušali su priče o obiteljima koje su u Bolu ostavile trag, luminariju na kućama te zubima i ušima na kućama. Posebno su se zadržali pored kuće meštre Lovre Karmelića na kojoj se nalaze zubi i uši pa su učenici sa znatiželjom slušali čemu su služili. Pozdravili su pljeskom dragog meštra Lovru Karmelića koji godinama prikuplja stare bolske riči, a sada ih bilježi i snima s Jadrankom radeći na rječniku bolskih riči. Nastavili su preko staračkog doma, nekadašnje kuće za siromahe, još jednog vodotoka, Bijele kuće pa sve do dominikanskog samostana i Vele crikve (čiji su točan naziv čuli) gdje ih je dočekao padre Marin Golubović i pustio u crkvu i muzej.

U nastavku prenosimo tekstove Jadranke Nejašmić o šetnji s uči Meri Biliš i 3.b razredom te uči Brankom Šesnić i drugim razredom:

Tematska šetnja baštinskom stazom s 3. b razredom bila je sasvim posebna. To je bio predzadnji radni dan prije odlaska u mirovinu njihove učiteljice Meri Biliš. Sigurna sam da su joj mnoga djeca iz brojnih generacija kojima je bila učiteljica, isto kao i njihovi roditelji, zahvalni na profesionalnosti i predanosti to uzvišenom radu. Ona posao nije doživljavala kao radnu obvezu već kao životnu misiju, poslanje. Ujedno, kao osviještena čuvarica baštine, prenosila je djeci ljubav prema bolskom i bračkom kulturnom i prirodnom naslijeđu, ne samo kroz razrednu nastavu, već i posjete povijesnim lokalitetima. 

Hvala draga Meri, na vrlo uspješnoj dugogodišnjoj suradnji s „Hrvatskom čitaonicom“. Užitak je bio s tobom surađivati!

Na šematoriju ispred Vele crkve vrše se arheološka istraživanja. Pronađeno je više grobova s kostima pokojnika, kao i kosturnica. Među arheolozima je i Ante Kraljević, bolski student arheologije koji ujedno radi na popisu arheološke zbirke Ivice Nižetića, o čemu smo izvještavali. On je kratko upoznao djecu s radovima i lokalitetom.

Antina je namjera, poslije završetka studija, vratiti se u Bol. Njegov brat Stipe, nakon završene kiparske akademije u Splitu, također se vratio u svoje rodno mjesto. Takve mlade ljude trebamo podržati, pružiti im svu potrebu potporu i motivirati ih još i više, pokazati da nam je vrlo stalo do njih, da cijenimo njihovu odluku i da smo im zahvalni na životnom opredjeljenju.

„Sretan rođendan, teta Jadranka…“ pjevali su drugaši sa svojom učiteljicom Brankom Šesnić, a moje srce preplavila je lavina topline. Hvala, djeco, hvala uči!

Zahvalna na daru koji se ne može kupiti u niti jednoj trgovini, kakvog samo djeca mogu darovati, povela sam ih u šetnju bolskom baštinskom stazom. Susret s barba Lovrom uvijek je edukativan, a djeca su mu uzvratila hvalom i pljeskom za njegovu skrb o našem bolskom narječju.

U muzeju najviše pozornosti kod djece uvijek privuče vrijedna zbirka zlatnog nakita i numizmatike. A posebno fascinira njihovo oduševljenje lapidarijem. Mnogi pri ulasku reagiraju s „vaaau“. Zazvoni kamen bolskom poviješću pritrujen, zazvone vjekovi i dlijeta nepoznatih graditelja i svakome i danas govori svojim jezikom, „o onome što se ne mijenja, što ostaje, uza sve pretvorbe, sva mijenjanja, vjera, naroda, država i običaja“. (V. Nazor)

Jadranka Nejašmić

Hvala teta Jadranka! Veselimo se budućoj suradnji s Vama!

Više pogledajte u video zapisu klikom na gumb ispod.

Piše: Karla Marinković

Foto: Jadranka Nejašmić, Meri Biliš, Karla Marinković

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.