NASTAVAK PRIPREMA ZA MEĐUNARODNU KONFERENCIJU EKO ŠKOLA U SLOVENIJI – KANATARIONOVO ULJE
Druga od radionica je bila odlazak u prirodu s našom teacher Zdravkom Koljatić. Dok smo koračali kroz drveni maslinik, njezin suprug nam je ispričao priču opisujući maslinarstvo kao srce održivog razvoja otoka.
Da bi smo promovirali održivost u proizvodnji maslinovog ulja, važno je razmišljati o načinima kako smanjiti ekološki otisak proizvodnje, kao što su korištenje ekoloških prihvatljivih gnojiva i tehnika uzgoja te recikliranje otpada.
Mi smo se odlučili napraviti kantarionovo ulje jer mislimo da ima veliku ulogu u održivom razvoju. Kada govorimo o održivom pristupu podrazumijevamo očuvanje prirodnih staništa ove ljekovite biljke, odgovorno branje kako bi se sačuvala populacija biljke te ekološki prihvatljive načine prerade ulja.
Time također potičemo lokalne proizvođače i promoviramo kulturnu baštinu Bola i otoka Brača te osiguravamo da ovaj proizvod ostane prirodan i kvalitetan za buduće generacije.
Gospina trava je samonikla biljka koju možemo pronaći na livadama, uz rubove šuma, na poljima te uz cestu. Zahvaljujući njoj i maslinovom ulju napravili smo kantarionovo ulje.
Kantarionovo ulje (ulje gospine trave) stoljećima se koristi u narodnoj medicini za liječenje i ublažavanje različitih zdravstvenih problema. Neizostavan je u prirodnim tretmanima strija, ožiljaka, bora, suhe i suncem oštećene kože. Smiruje iritacije i upale, a ljekovita gospina trava blagotvorno djeluje na upalu mišića, reumu, hemoroide i upaljene vene.
Divne cvjetove karakteristične žute boje i prepoznatljivog mirisa stavite u staklenu teglicu, a zatim ih prelijete domaćim maslinovim uljem. Potom je teglu potrebno zatvoriti i ostaviti na suncu 40 dana. Ulje će u tom razdoblju poprimiti crvenkastu boju, a kada je spremno, procijedi se kroz gazu i pohranjuje u tamne staklene boce. Kantarionovo ulje potrajat će vam i nekoliko godina, ako ga čuvate na suhom i tamnom mjestu.
Piše : Tonka Koljatić